НАП: 23 000 търговски сайта са на светло

НАП: 23 000 търговски сайта са на светло

НАП: 23 000 търговски сайта са на светло

НАП: 23 000 търговски сайта са на светло

Близо 23 000 е-магазина са декларирани в Националната агенция по приходите (НАП) от пускането в действие на регистъра през 2019 г. досега. Според разпоредбите, всички онлайн търговци са задължени да подават данни в приходната агенция за сайтовете, чрез които продават стоки и услуги.

Регистрацията на търговски уеб сайт става с електронен подпис (КЕП) през интернет и е достъпна на Портала за електронни услуги на НАП.

За да обявят дейността си, е-търговците трябва да посочат конкретни данни: домейн, наименование на техния електронен магазин, информация за връзка с лицето, което осъществява продажбата, контакт със собственика на домейна, данни за това, къде се хоства магазинът, номенклатура на стоките в продажба и др. Всичко необходимо е подробно изброено на страниците на Приложение №33 на Наредба Н-18.

Регистърът предоставя и възможността на потребителите да направят съответната проверка дали търговецът и уеб сайта, където пазаруват, са вписани в него.

От значение за сигурността на онлайн клиентите е да изискват документ за продажба от търговците. Този документ може да бъде различен, в зависимост от това как се заплаща определена стока или услуга. Щом това става по банков път, задължително трябва да се посочи реалното основание за паричния превод. Ако доставката е с наложен платеж, търговецът е длъжен да издаде касова бележка. При плащане с паричен превод по пощата, клиентите следва да получат разписка за направения превод от пощенския оператор, като търговецът е задължен да изпрати на клиента документ (на хартия или в електронен вариант), в който трябва да е отбелязано наименование и адрес за кореспонденция, идентификационния номер, името на стоката и крайната сума.

Е-търговците разполагат с възможността да регистрират продажбите с фискален/системен бон в електронен вид. Те могат да го изпратят на клиента по имейл, без да се налага да го издават на хартиен документ.

Има и друг ред за отчитане и регистриране на продажбите, от който онлайн търговците могат да се възползват, ако приемат неприсъствени плащания с дебитни и кредитни карти и ако софтуерите им за управление на продажбите отговарят на изискванията, заложени в Наредба Н-18. За документиране на онлайн разплащания с банкови карти, търговците трябва да представят на купувачите документ, който да замести познатия фискален/системен бон. Този документ трябва да съдържа определени задължителни реквизити, сред които наименование, дата, уникален номер, конкретни данни за търговеца и т.н.

Приходната агенция е подела инициатива да обясни ясно при какви обстоятелства онлайн продажбите подлежат на облагане, да поощри доброволното деклариране на приходи, както и да насочи вниманието към надеждните търговци. Информационната кампания е предназначена едновременно и за онлайн търговците, и за потребителите. Правата и задълженията и на едните, и на другите ще бъдат подробно разяснявани на страниците на НАП във Facebook: Влез в час с данъците и Вземи си касовата бележка, където всеки, който забележи нередност или попадне на некоректен търговец, може да подаде сигнал.

Все повече онлайн търговци избират да работят на светло, съобщават от приходната агенция. Това е заради комбинацията от насърчаване на доброволното спазване на данъчните правила и строгите контролни мерки срещу нарушителите от страна на НАП, уточняват от там.

0 коментара

Напишете своят коментар:

Други статии от нашия блог:

Pop-up нотификации

Pop-up нотификации

Кога изскачащите прозорци се превръщат от досадни в желани Изскачащите реклами са едни от най-досадните неща, които могат да ви се случат в интернет. Неслучайно, ако изпишете изскач...
Почти половината фирми у нас все още нямат собствен сайт

Почти половината фирми у нас все още нямат собствен сайт

Почти половината фирми у нас все още нямат собствен сайт, телефонът е най-използван за интернет Интернет пространството продължава да разширява влиянието си и да привлича все повече...
Къстъм сайт по поръчка

Къстъм сайт по поръчка

Къстъм сайт по индивидуална поръчка вдига продажбите Питате каква е рецептата за успешен онлайн бизнес? Всъщност, такава, която да е универсална и да важи за всеки бизнес, няма. От ...
Какво печелите от фирмения блог

Какво печелите от фирмения блог

При всяка изработка на уеб сайт и конкретно на фирмен сайт, един от актуалните въпроси е дали трябва да има блог в него. Включете блог секция, ако искате да трупате популярност, да печ...
II. Какво е необходимо за начало на уеб сайт за онлайн търговия

II. Какво е необходимо за начало на уеб сайт за онлайн търговия

II. Какво е необходимо за начало на уеб сайт за онлайн търговия Продължение от статия "Какво е онлайн търговия" Всяка дейност е свързана със своя собствена терминология. Доколко ...
Каква е разликата между големия и малкия онлайн търговец?

Каква е разликата между големия и малкия онлайн търговец?

Знаете ли как да откриете разликата между големия и малък онлайн търговец? Чрез тази статия ще се опитаме да ви посочим важните неща, които имат предимство и недостатъци между голе...