Необходим бюджет за изработката на онлайн магазин?

Необходим бюджет за изработката на онлайн магазин?

Необходим бюджет за изработката на онлайн магазин?

Какъв бюджет е необходим за изработка на онлайн магазин?

Необходим бюджет за изработката на онлайн магазин

Имате нужда от онлайн магазин, но не знаете какъв бюджет ще вие необходим. Чувате и четете различни мнения относно цени, seo оптимизация и всичко, което върви с един онлайн магазин. Ще ви представим няколко варианта за ценовия диапазон за изработката на онлайн магазин, но това разбира се са ориентировъчни цени, които зависят от функциите, защитата и seo оптимизацията, броя страници, езикови версии, разплащателни системи и други елемента, от които се формира цената на един онлайн магазин.

Ако изберете e-commerce вариант с готова платформа

Това е вариант, който можете сами да изтеглите и инсталирате на свой собствен хостинг акаунт. Тук ще са ви необходими технически умения, разбира се не като на програмист, но достатъчни с повече свободно време, за да създадете ваш магазин.

Необходимия бюджет тук е от 0 до 700лв.

 

Плюсовете на този варианта са:

  • Ниска цена, дори може да бъде и безплатно, ако отделите малко време да прочетете в интернет как се конфигурира избраната от вас готова платформа. Единствено ще трябва да купите темплейт, някой друг плъгин и разбира се хостинг и домейн. С базови познанията трябва да инсталирате и да настройте вашия магазин.

  • Ако изберете готови теми(темплейти) имате голям избор от готови дизайни и плъгини, които да ви харесат, и които можете да се разширявате като функционалност. Някои са безплатни, а други платени.

  • Имате пълен контрол за процеса на конфигурация, защото вие сами ще го правите. Но крайния резултат може да не е задоволителен, защото всичко зависи от уменията и времето ви за изработката на онлайн магазина.

  • За доработки по магазина можете да се обърнете към фирми, които могат да работят с тези платформи, защото техния код е отворен и лесно ще се справят с това, ако вие не успеете.

 

Минусите на варианта с готова платформа:

  • Трябва да имате технически познания, за да инсталирате и конфигурирате магазина. Защото това няма да стане само с няколко клика на мишката, както повечето наши клиенти са ни казвали,че са си го представяли.

  • При тези платформи сте изложени на риск от атаки от страна на недоброжелатели. Техния код е отворен и всеки има достъп до него, за да се защитите ще трябва да прилагате нови ъпдейти, когато излизат и да ги инсталирате своевременно.

  • Не можете да разчитате на персонална поддръжка от разработчиците на системата, но това е нормално като се има предвид, че тя е безплатна. За това ние смятаме, че това е временно решение, и ако искате сериозен онлайн магазин това няма да е добър вариант.

Ако изберете този вариант можете да създадете своя онлайн магазин и с нулев бюджет, стига да имате необходимите технически умения. За да имате добра визия ще трябва да купите теплейт, цените на които варират от $50 -$ 250. А за закупуването на плъгини сумата ще достигне до 600-700лв.

Най-подходящия избор за вас

Друг вариант, които се предлага е SaaS решенията или месечен/годишен абонамент

При този вариант ще получите готов за ползване магазин, без да се налага да инсталирате или конфигурирате нещо, но на базата на месечна или годишна такса. Като таксата ще зависи от функционалността, броя на продуктите, които можете да качите и други.

 

Плюсовете:

  • Ниска първоначална инвестиция, както и безплатен тест период през които можете да тествате как работи платформата. И ако платформата покрива нуждите ви, трябва да заплатите за избрания от вас период на доставчика на съответната платформа.

  • Готов дизайн и плъгини, които можете да променяте според функционалността, която искате, като това несъмнено увеличава разходите.

  • Нивото на сигурност е по-голямо сравнение с предишния вариант, защото кода не е отворен и защитата е отговорност на доставчика. В много случай разработчиците на подобни SaaS решения използват Open Source платформи, но със сериозна персонализация.

  • Поддръжката е различна в зависимост от пакетната цена, която изберете. Но при въпроси и проблеми ще можете да се обърнете към доставчика.

Минуси:

  • Минимален или никакъв достъп до кода на този модел на системата, така че ако решите да извършите доработки, няма да можете, ако те не са от страна на доставчика.

  • Плащате всеки месец такса и завинаги, докато искате магазина да работи на тази платформа. При този вариант няма еднократна инвестиция.

  • Слаба сео оптимизация за Google, защото тези платформи хостват всички магазини, които създават на едно и също място.

При тези SaaS решения бюджета, които вие е необходим е в 40-300 лв. на месец.

 

Онлайн магазин създаден по поръчка или още наричан къстъм (персонализирано) решение

Това е варианта, при който вие възлагате на фирма изпълнител да изработи магазина ви изцяло за вас.

В този вариант вие сами разписвате какви функционалности да има, на какво натоварване да издържа, обем от съдържание, модули и продукти.

 

Плюсовете на магазина по поръчка:

  • Контрола върху функционалността му е голям и магазина ще е съобразен според вашия бизнес. В зависимост от вашите идеи и развитие, тази функционалност може да се надгражда във времето.

  • Притежавате всички права над програмния код.

  • Високо ниво на секюрити, както на информацията, така и на програмните файлове.

  • Добре оптимизиран софтуер използващ минимални ресурси на сървъра, както и добро бързодействие при зареждане на страниците.

  • Добри предпоставки за отлична Seo оптимизацията за търсачките. Предвидете си разходи за seo оптимизацията, защото според иновациите и алгоритмите, които непрекъснато променя Google това е битка с конкуренцията ви, която е нужно да водите, за да бъдете по-добри и в начални позиции в индекса на търсачките.

 

Минусите:

  • Висока първоначална инвестиция сравнение с другите два варианта. Но сравнете цената, която трябва да платите при месечен абонамент за една година при SaaS варианта, защото често този пакет излиза по-скъп отколкото цената за изработката на индивидуален онлайн магазин.

  • Не можете да използвате готови плъгини и дизайни. Всички доработки, които искате трябва да си ги заплатите, но те и при Saas решенията също се заплащат.

  • Липсват инструкции за работа с този вид магазин в Google, но пък разработчика предлага обучение за работата със сайта и при евентуални въпроси няма да ви откажат да помогнат при затруднение. Необходими ще са ви няколко дни, за да свикнете да работите с админ панела на магазина.

Бюджета при този вариант е от 6 500 до 30 000 лв.

Цената на този вариант варира в тези големи граници, защото зависи от функционалността на магазина, от които имате нужда. Не сериозно е да си мислите, че ако искате един добре работещ магазин, за него няма да е нужно да инвестирате нищо. Всеки магазин изисква освен първоначална инвестиция и последваща поддръжка. Както реалния магазин, така и онлайн магазина ще трябва да го поддържате, ако искате продажбите ви да не спадат.

Изберете варианта, според спецификацията на вашия бизнес. Съобразете какво искате да постигнете с този магазин, дали варианта, които изберете ще бъде лесен и за крайния ви клиент. Дали ще имате доработки, ако се развие бизнеса ви, ще имате ли техническите възможности да свършите сами това? Съществуват различни варианти за създаване на онлайн магазин, а бюджета ви зависи от варианта, който ще изберете или по-скоро кой вариант ще изберете зависи от това какъв бюджет сте предвидили.

0 коментара

Напишете своят коментар:

Други статии от нашия блог:

CRM система: За по-добро клиентско изживяване

CRM система: За по-добро клиентско изживяване

Съвременният потребител е все по-ориентиран и знае как да си набави сам необходимата информация в дигиталното пространство. За него са важни качеството и цената на продукта, но първост...
Как да държите обслужването в онлайн магазина на ниво

Как да държите обслужването в онлайн магазина на ниво

Когато пазарувате, очаквате обслужването в магазина да е качествено и бързо. Нали не мислите, че това важи само за физическите търговски обекти? При онлайн пазаруването правилата са съ...
VII. Етапи на поръчката

VII. Етапи на поръчката

Продължение от статии: I "Какво е онлайн търговия" II "Какво е необходимо за начало на уеб сайт за онлайн търговия" III "Кой път да изберете – трудния или лесния" ...
ЕС въвежда нови правила за онлайн търговията

ЕС въвежда нови правила за онлайн търговията

От 1 юли 2021 г. са в сила нови правила, свързани  с данък добавена стойност (ДДС) при онлайн пазаруване на територията на Европейския съюз (ЕС). Промените засягат онлайн търговци...
SEO оптимизация на онлайн магазин

SEO оптимизация на онлайн магазин

Едва ли съвременният човек познава по-удивителен процес от светкавичното развитие на интернет. От нещо непознато и достъпно за малцина компютърни специалисти, изведнъж се превърна в еж...
Какво му трябва на един салон за красота?

Какво му трябва на един салон за красота?

Какво му трябва на един салон за красота? Да бъде онлайн! Салоните за красота отдавна не са луксозни места, достъпни само за разглезени млади дами. Те са част от ежедневието на ...