Изработка на уеб сайт с готова платформа или къстъм версия?

Изработка на уеб сайт с готова платформа или къстъм версия?

Изработка на уеб сайт с готова платформа или къстъм версия?

custom-website

Търсейки фирма за изработка на сайт, ще попаднете на различни предложения за изработка на вашият уеб сайт. Офертите, които получавате са за изработка на сайта ви с готова платформа ( WordPress, Jumla, OpenCart, PrestaShop, Magento и други ) и оферти за изработка на уеб сайта с авторско програмиране или така нареченото „Къстъм програмиране“.

Какви са предимствата и недостатъците на двете решения и кое е най-подходящо за вас?

В интерес на истината и двете решения са изключително добри, според това какъв тип уеб сайт ви е необходим, какви функционалности са необходими за вашите нужди и най-вече от това дали във времето сайта ви ще расте или не.

 

Предимства и недостатъци на авторски програмиран уеб сайт

avtorski-website

При авторското програмиране се пише код за уеб сайта ви от нулата до последният символ в кода. Или поне така се прави в някои изключително частни случай. В масовите случаи за изграждане на сайт с ръчно програмиране се използва вече разработено и поддържано вътрешно фирмено ядро, на което се стъпва за основа и се доразвива нужната обвивка за вашия уеб сайт. Такова ядро може да е създадено от фирмата или да е базирано на MVC framework. По-добрият вариант е да е MVC framework с отворен код!

С каквото и ядро да разполага фирмата със сигурност авторското програмиране отнема много повече време за реализация на уеб сайта. Едно от нещата, което отнема много време е разработка на front-end и внедряването на визията в ядрото.

При авторското програмиране могат да се реализират всякакви функционалности и да се надгражда сайта с безгранични доработки. Това е един от най-големите плюсове на къстъм решенията. За авторското програмиране няма граници, както за развиване на функционалности, така и за секюрити на вашият уеб сайт. Две изключителни важни неща за Вас, ако вашият бизнес търпи промени и развитие.

Едни от най-сериозните недостатъци на този тип решение са два. Едното е времето за реализация на проекта, а другото е че трябва да сте търпеливи и в готовност да вземете участие в дебъгването на отделните модули. Почти всички уеб фирми минават през процес наречен QA (quality assurance) преди издаване на проект, процес в който се тестват всички функционалности и дизайн на сайта в най-популярните браузъри и мобилни телефони. Въпреки добрия QA е важно вие също да тествате сайта преди да го въведете в работен режим.

Най-големия плюс на къстъм изработен уеб сайт е, че ще имате пълен контрол над абсолютно всичко в сайта. Можете да персонализирате сайта си така, както пожелаете, може да се оптимизира скоростта на сайта нещо, което няма как да направите с достатъчно ефективно със CMS готово решение.

 

Предимства и недостатъци при използване на готово CMS решение

gotova-sistema

Готово CMS решение е бързо и лесно за употреба дори от хора, които не са програмисти. Именно за това е толкова популярно и масово използвано. Над 1/3 от сайтовете в интернет пространството са изградени именно на такава готова CMS платформа WordPress. В това решение се използват готови теми, които само се инсталират и настройват в ядрото на CMS системата. Най-големи плюсове са пестене на време, символичен бюджет, по-малко бъгове и по-малко гризи за поддръжка.

Въпреки минималното време за разработка и символичният бюджет на лице са редица проблеми. Едни от тях са сигурността и ограниченията за надграждане и развитие. Тъй като системата е масова и с отворен код, много програмисти познават както силните места на системата, така и слабите и места. Това прави вашият уеб сайт изключително уязвим за недоброжелатели. За надграждане на подобен уеб сайт сте ограничени предимно във вече разработените плъгини и е много трудно да се реализира къстъм функционалност в уеб сайта. Не е невъзможно да се правят къстъм разработки, но това пък води до друг дискомфорт. Неприятното е най-вече в случай, когато системата трябва да се мигрира към по-нова версия, за да отговаря на новите тенденции и изисквания на уеб сървъри и уеб браузъри.

 

В тази статия изброихме не много, но съществени предимства и недостатъци на двата типа за изработка на уеб сайт. Ако не можете да вземете решение, кой тип е по-добрият за Вас, свържете се с нас и наш консултант ще ви насочи, кой е най-правилният избор за вашия бизнес.

 

Ние от Уеббилд България сме фирма за изработка на уеб сайтове с офиси в София и Плевен. С радост ще Ви изработим къстъм уеб сайт онлайн магазин или бизнес софтуер.

3 коментара

коментар от  Вики коментар от  Вики Вики 2019-08-13

Wordpress си е система за ниско бюджетни сайтове! Който държи на бизнеса си и на качеството на уеб сайта си не би си направил фирмен сайт на wprdpress. Дори тези които в началото започват с нискобюджетен сайт във времето повечето преминават на истински сайт!

коментар от  Тихомир коментар от  Тихомир Тихомир 2019-08-14

С две думи готовите решения са за евтини сайтове!

коментар от  Георги Николаев коментар от  Георги Николаев Георги Николаев 2021-04-22

Вярно, че готовите платформи не са идеални, но нека помислим и за бюджета... Колко пари струва един сайт с готова платформа и колко струва да се разработи къстъм? Един къстъм онлайн магазин не е по-малко от 10 - 15 хиляди лева, а една готова платформа е 2-3 хиляди!

Напишете своят коментар:

Други статии от нашия блог:

Подновяване на уебсайта

Подновяване на уебсайта

Сбогом на стария фирмен сайт Харесвате ли си фирмения сайт? Какви чувства ви вълнуват, докато го разглеждате? Ако сте изпълнени с гордост и наслада от изживяването, значи всичко е н...
Пари от уеб сайт: как да печелим?

Пари от уеб сайт: как да печелим?

През далечната 1995 година едва 16 милиона души от населението по цялото земно кълбо са ползвали интернет. 16 години по-късно, през 2012 техният брой вече е достигнал 53 милиона. В наш...
Скорост на сайт

Скорост на сайт

Две секунди стигат, за да пратят потребителите в конкурентен сайт Когато говорим за скорост на уеб сайт, всяка секунда е от значение. Колкото по-динамично се зарежда той, толков...
VII. Етапи на поръчката

VII. Етапи на поръчката

Продължение от статии: I "Какво е онлайн търговия" II "Какво е необходимо за начало на уеб сайт за онлайн търговия" III "Кой път да изберете – трудния или лесния" ...
Кога намаленията носят печалба

Кога намаленията носят печалба

В работата си всеки търговец залага на намаления, за да привлича  клиенти и да реализира повече продажби. Знаете ли обаче как да организирате цялото това намаление и най-вече как ...
Статистики на продажбите

Статистики на продажбите

Искате да знаете кое колко ви струва и как да печелите повече? Измервайте! Онлайн магазинът съществува, за да печели пари. Доколко успешно се справя с тази задача, може да се изчисл...