Искате печеливш сайт? Поддържайте го актуален и в изправност.

Искате печеливш сайт? Поддържайте го актуален и в изправност.

Искате печеливш сайт? Поддържайте го актуален и в изправност.

В тази статия ще опишем поддръжка на уеб сайт в две различни, но еднакви по важност направления.

Поддръжка на съдържанието в уеб сайта

В дигиталния свят промените се случват толкова бързо, че ако управлявате свой собствен сайт, не може да спрете работа нито за ден. Информацията се видоизменя за часове, изискванията на търсачките също, а платформите са изложени на постоянни зложелателни атаки. Ето защо поддръжката е също толкова важна, колкото самата изработка на уеб сайт.

Постоянно следете за грешки и проблеми

Който и да е сайт, оставен без поддръжка, носи негативи. Постепенно се превръща в място, което отблъсква посетители, заради остарялото си съдържание. Това води до отлив на клиенти, до загуба на доверие в бизнеса и в крайна сметка сайтът спира да работи.

За да не се стигне до подобен лош сценарий, уеб сайтът трябва да се държи актуален, а това се постига с постоянно следене за проблеми и грешки. Само така ще се съхрани неговата изправност, ще се подобри SЕО оптимизацията му, ще се осигури постоянно увеличаване на трафика и сигурността му ще бъде гарантирана.

Отмятайте задачите годишно, месечно и седмично по план

Поддържането на сайт условно може да се раздели на годишно, тримесечно/месечно и ежеседмично. Всеки период съдържа конкретни задачи, които следва да бъдат коректно отметнати. Веднъж годишно огледайте цялото съдържание. Вижте за грешки, печатни и граматически. Актуализирайте контактите си и блог статиите, помислете за ъпдейт и смяна на дизайна.

Всяко тримесечие проверявайте дали изображенията в сайта зареждат бързо. Огледайте заглавията и мета описанията доколко са актуални, тествайте как работят отделните елементи. Решете какви оптимизации са нужни, за да улесните определени процеси. Уверете се, че сайтът зарежда и е удобен за ползване на различни устройства и браузъри, както и че backup версията му е архивирана както трябва.

Не забравяйте седмичните ангажименти. Планът трябва да включва проверка за „счупени“ връзки, софтуерна актуализация, публикуване на нова статия. Задължително проследете една по една страниците дали се зареждат безпрепятствено, както и изчистете спам коментарите, ако има такива.

Само добре поддържаният сайт може да изпълни ролята си на успешен и полезен бизнес инструмент. Колкото по-професионален и по-осъвременен е един сайт, толкова повече посетители привлича. И обратно – ако сайтът е остарял и занемарен, то със сигурност потребителите бягат от него. Цената за поддръжка на сайта основно зависи от обема на съдържанието му, за какво точно се ползва и колко е голяма аудиторията му.

Техническа поддръжка на програмен код и сървърна среда

Поддръжка на програмен код на който е изграден уеб сайта. При изграждането на един уеб сайт се използват няколко програмни езика. Най-популярните и най-често използваните езици са HTML, CSS, JS, PHP, MySql, както и допълнителни библиотеки, като jQuery, Node.js, Bootstrap и т.н.

HTML, CSS и JS са програмни езици, които визуализират дизайна и структурата на сайта в различните браузъри. Защо се налага поддръжка на тези езици? Първата причина е постоянните ъпдейти на браузърите. Често след ъпдейт на браузърите, е необходимо да се нанесат корекции в кода за визуализация на уеб сайта за да продължи сайта да се показва добре без промени в структурата му. Ъпдейтите на браузърите най-често засягат JS библиотеките, като понякога е възможно тотално да спрат да работят отдели модули.

Друга причина изискваща мониторинг и техническа поддръжка на сайт, е промяната и ъпдейт на google ботовете и техните правила за индексиране.

Програмен език PHP е скриптов език чрез който се обработват различни алгоритми, изчисления и обработка на данни. Скриптовите езици се развиват и променят доста контрастно. При ъпдейт на скриптов език пораженията в уеб сайта са най-чувствителни особено, ако сайта е писан OOP (Обектно-ориентирано програмиране), а 90% от сайтовете на PHP са именно OOP върху MVC Framework. Най-дълго използваната PHP версия е php5.6, но след нея много динамично и бързо PHP стигна до версия 8.0, като премина през 7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4. Към настоящият момент най-стабилна и масово използвана PHP версия е php7.2. Ако сайта е хостнат на споделен хостинг, от хостинг компанията имата грижата за ъпдейт пакетите на скриптовите езици, но не и за нанасяне корекции в самият уеб сайт. Същото се отнася и за базата данни MySql или MariaDB.

На всеки сървър съхраняващ уеб сайт се записват журнали от логове и грешки, които е добре да се проследяват от специалисти и навременно да се взимат необходимите мерки за добрата работа на сайта.

0 коментара

Напишете своят коментар:

Други статии от нашия блог:

Тенденции в онлайн търговията през 2022 година

Тенденции в онлайн търговията през 2022 година

През цялата 2021 година, преминала под знака на продължаващата пандемия, малко са сферите, които се радваха на осезаем растеж. Сред тях безспорно е електронната търговия. В дигиталното...
Скорост на сайт

Скорост на сайт

Две секунди стигат, за да пратят потребителите в конкурентен сайт Когато говорим за скорост на уеб сайт, всяка секунда е от значение. Колкото по-динамично се зарежда той, толков...
Сайт за групово пазаруване

Сайт за групово пазаруване

Сайт за групово пазаруване – кой печели от него Ако се чудите с какво да се захванете и как да се позиционирате в интернет пространството, то защо не обмислите идеята да създа...
Как се развива онлайн търговията в България

Как се развива онлайн търговията в България

Всяка година се вдига процента на онлайн продажбите с около 30-35%. За съжаление няма точни данни, но оборотите от онлайн търговията се увеличават със стотици милиони годишно. Изпо...
Как CRM бизнес софтуер работи за всеки търговец

Как CRM бизнес софтуер работи за всеки търговец

Всяка компания може значително да подобри своята дейност и да реализира повече приходи, използвайки подходящ бизнес софтуер. CRM бизнес софтуер е продукт, който предоставя изчерпа...
Google Consent Mode v2: Защо трябва бързо да го интегрираме

Google Consent Mode v2: Защо трябва бързо да го интегрираме

Всички сайтове и приложения, които искат да продължат да работят с данни, чрез които извършват ремаркетинг, измерване и персонализиране, трябва да имат съгласието на потребителите. Кат...